Badmintoniści AWF Warszawa przerwali serię zwycięstw Uniwersytetu Opolskiego i wygrali finały AMP rozgrywane w nowym obiekcie Politechniki Łódzkiej.

20 kwietnia w Łodzi otwarty został finał Akademickich Mistrzostw Polski w Badmintonie 2018. Impreza zorganizowana przez AZS Politechniki Łódzkiej była pierwszą tej rangi odbywającą się w nowo otwartej hali Zatoki Sportu Politechniki Łódzkiej. Był to także pierwszy test przed serią międzynarodowych zawodów - w tym Akademickich Mistrzostw Europy w badmintonie, które w Łodzi odbędą się już w przyszłym roku.

W zawodach wystartowało 16 ekip wyłonionych w dwóch turniejach półfinałowych, w których wzięły udział łącznie 34 drużyny i które wygrały Uniwersytet Opolski (wszystkie mecze do zera) oraz AWF Warszawa. Stawkę finalistów w połowie stanowiły uczelnie techniczne, ale tylko jedna z nich znalazła się w strefie medalowej.

Już w piątek po oficjalnym otwarciu Mistrzostw zawodnicy rozegrali pierwszą rundę fazy grupowej, która kontynuowana była w sobotę. Ten etap bez porażki zakończyły stołeczne AWF i Uniwersytet, Uniwersytet Opolski oraz AGH Kraków. Krakowianie mieli najtrudniejszą przeprawę, bo czwartą  rok temu Politechnikę Białostocką pokonali 4:3, a w ćwierćfinale musieli walczyć z trzecią przed rokiem wrocławską AWF, w składzie której grała brązowa medalistka MP w singlu - Małgorzata Janiaczyk (wygrali ostatecznie 4:2).

Musiało ich to kosztować sporo sił, bo w półfinale dość gładko ulegli ekipie z Bielan 0:4, w której większość stanowili młodzieżowi lub seniorscy kadrowicze. W drugiej parze spotkały się zaś uniwerki z Opola i Warszawy. Był to rewanż za ubiegłoroczny mecz o złoto, w którym stołeczni badmintoniści byli o dwie lotki od mistrzostwa, by przegrać 3:4. Tym razem też było emocjonująco. Opolanie oddali singla mężczyzn oraz debel kobiet i były to ich pierwsze porażki od początku tych AMP. Spotkanie, będące jednocześnie finałem typu uniwersytetów, główni faworyci turnieju, którzy mieli w składzie niemal wyłącznie reprezentantów oraz medalistów MP, wygrali jednak ostatecznie 4:2.

Wielki finał był najbardziej emocjonującym pojedynkiem turnieju. AWF przystąpiła do niego bez Magdy Świerczyńskiej, która przez wyjazd na Mistrzostwa Europy występy zakończyła w sobotę. Oliwia Socha rozpoczęła od wygranej z Karoliną Władzińską i Opole prowadziło 1:0. Do remisu doprowadził Krzysztof Jakowczuk (najwyżej rozstawiony w światowym rankingu polski singlista występujący na tych AMP), który pokonał Mateusza Szydłowskiego. W deblach najpierw lepsze były Zuzanna Glijer z Władzińską, a potem Paweł Pietryja z Szydłowskim i znów był remis.

Miksta wygrała warszawska para Jakowczuk - Maria Kopyt, a decydujący punkt wywalczyła Glijer, choć pierwszego seta z Kornelią Marczak przegrała 19:21. Tym samym trwająca cztery lata seria triumfów Uniwersytetu Opolskiego została przerwana, a pierwsze złoto w historii badmintonowych AMP wywalczyła warszawska AWF. Stołeczna ekipa cieszyła się także z medali brązowych, bo Uniwersytet wygrał z AGH 4:0.

To drugie w krótkim czasie zwycięstwo warszawskiej AWF w AMP (nie licząc sukcesów indywidualnych). Niedawno uczelnia Bielan wygrała akademickie zmagania w biegach przełajowych mężczyzn. - Nie spodziewałem się tego. Przez absencję Magdy Świerczyńskiej byłem przekonany, że nie wygramy finału. Dziewczyny, o których mówię, że decydują o zwycięstwach, zaprezentowały się jednak niesamowicie. Marysia Kopyt jest sędziną i gra niemalże rekreacyjnie, a w mikście przeganiała po korcie samego Pawła Pietryję. Potem Gosia Glijer, która nie grała od dwóch miesięcy, pokonała inną kadrowiczkę. To było szaleństwo - komentował trener zwycięzców Dariusz Nowicki, który w AMP uczestniczy już od 18 lat, ale dopiero drugi raz nie jako zawodnik. - W 2011 roku udało nam się zdobyć brąz i to była wielka sensacja. Teraz doczekaliśmy się wreszcie dobrych dziewczyn, które właśnie rozpoczęły studia, i przyszła nasza kolej - cieszył się.

Partnerami imprezy byli: Zatoka Sportu, Politechnika Łódzka, CERI, Li- Ning, Bad4you oraz Dom Wydawniczy REBIS, który najlepszych nagrodził w ramach akcji „Książka na zawody”.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 Klasyfikacja końcowa turnieju finałowego AMP 2018 w badmintonie

1. AWF Warszawa
2. Uniwersytet Opolski
3. Uniwersytet Warszawski
4. AGH Kraków
5. Politechnika Białostocka
6. AWF Wrocław
7. Politechnika Gdańska
8. UWM Olsztyn
9. Politechnika Warszawska
10. Politechnika Krakowska
11. Politechnika Wrocławska
12. Warszawski Uniwersytet Medyczny
13-16: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, KUL Lublin, Politechnika Śl. Gliwice

Skład akademickich mistrzów Polski 2018 w badmintonie: Mateusz Biernacki, Zuzanna Glijer, Aleksander Jabłoński, Krzysztof Jakowczuk, Maria Kopyt, Szymon Malik, Magdalena Świerczyńska. Trener: Dariusz Nowicki.

Źródło: azs.pl / informacja prasowa / foto: Andrzej Domiza

Wideo

Popup

btrrttbhrrbrtb