Uniwersytet Opolski wśród kobiet i Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji z Opola wśród mężczyzn zwyciężyły w Akademickich Mistrzostwach Polski, które zakończyły się w niedzielę w Poznaniu. W sumie w obu turniejach wystartowało trzydzieści zespołów.

W decydującym meczu o złotym medalu turnieju kobiet opolanki zmierzyły się z Akademią im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. W obu zespołach były zawodniczki znane z występów ligowych, choćby Magdalena Woźniczka z drużyny z Opola, która ma za sobą grę w Budowlanych Łódź, czy Natalia Gajewska z ALK, ostatnio wypożyczona z Developresu Rzeszów do drugiej ligi włoskiej.

Początek meczu wskazywał na zwycięstwo warszawskiej drużyny, która w pierwszym secie prowadziła 19:16. Finisz drużyny z Opola był jednak nieprawdopodobny, a drużyna ALK zdobyła w tej partii już tylko dwa punkty. Uniwersytet Opolski zwyciężył 25:21, a w kolejnych partiach do 14 i 21 kończąc mecz wynikiem 3:0. – Lubimy, jak w naszych meczach coś się dzieje, jak nie są one jednostronne – żartowała Magdalena Woźniczka z Uniwersytetu Opolskiego.

– W ubiegłym roku walczyliśmy, ale nie udało się ograć Koźmińskiego. Bardzo się cieszę, że teraz się udało – mówił trener opolanek Andrzej Knapiak.

Finał męskiego turnieju też był zacięty i też zgromadził zawodników znanych z PlusLigi. Bardzo silną reprezentację, złożoną właściwie z samych ligowców – i to nie tylko polskich, bo w składzie był też Nikodem Wolański, mistrz Belgii z klubem Noliko Maaseik – przysłała Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji z Opola. W jej składzie był też powołany do reprezentacji Polski Marcin Komenda z GKS Katowice. Zresztą WSZiA to uczelnia popularna wśród siatkarzy, bo jej studentami byli m.in. mistrzowie świata Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Paweł Zatorski, czy Marcin Możdżonek.

Mimo mocnego składu faworyta tego ubiegłoroczny zwycięzca – Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa – prowadził bardzo wyrównaną grę. Zresztą AGH to też zespół ligowy, który na co dzień występuje w pierwszej lidze. – Myślę, że widowisko było fajne. Nie spakowali nas w godzinę, tylko powalczyliśmy i wygraliśmy nawet seta, a dwa przegraliśmy na przewagi. Jesteśmy zadowoleni z tego srebrnego medalu – mówił Jan Fornal, przyjmujący AGH Kraków.

Ostatecznie opolska uczelnia wygrała 3:1, ale w dwóch setach zwyciężyła w samych końcówkach, a dopiero w trzecim byli wyraźnie lepsi.

– Bardzo się cieszę, że wygraliśmy te mistrzostwa. Dziekan zmontował naprawdę fajną ekipę i udało nam się wygrać. Szacunek dla AGH, bo choć nie graliśmy w finale jakiejś wielkiej siatkówki, to jednak postawili nam się bardzo mocno – komentował Marcin Komenda z WSZiA.

Organizatorem zmagań mężczyzn był AZS Uniwersytetu Ekonomicznego, natomiast turniej pań zorganizował AZS Politechniki Poznańskiej. Impreza była dofinansowywana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

AMP w piłce siatkowej kobiet - wyniki spotkań o miejsca

Finał UO Opole – ALK Warszawa 3:0
O 3. miejsce PWST Krosno – UMCS Lublin 3:0
O 5. miejsce AWF Warszawa – AWF Poznań 2:1
O 7. miejsce PWSTE Jarosław – AFiB Vistula Warszawa 2:0
O 9. miejsce PŚ Gliwice – UAM Poznań 2:0
O 11. miejsce PW Warszawa – USz Szczecin 2:1

Końcowa klasyfikacja

1. Uniwersytet Opolski
2. Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie
3. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie
4. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
5. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
6. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
7. Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu
8. Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
9. Politechnika Śląska w Gliwicach
10. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
11. Politechnika Warszawska
12. Uniwersytet Szczeciński
13-15. Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Rzeszowski


AMP w piłce siatkowej mężczyzn - wyniki spotkań o miejsca

Finał WSZiA Opole – AGH Kraków 3:1
O 3. miejsce AJD Częstochowa – PO Opole 3:2
O 5. miejsce PP Poznań – ALK Warszawa 2:0
O 7. miejsce UWM Olsztyn – UE Katowice 2:0
O 9. miejsce USz Szczecin – PŁ Łódź 2:1
O 11. miejsce PR Rzeszów – UMCS Lublin 2:0

Końcowa klasyfikacja

1. Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu
2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
3. Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
4. Politechnika Opolska
5. Politechnika Poznańska
6. Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie
7. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
8. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
9. Uniwersytet Szczeciński
10. Politechnika Łódzka
11. Politechnika Rzeszowska
12. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
13-15. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Wideo

Popup

btrrttbhrrbrtb