Prawie 200 zawodniczek i zawodników z ponad 30 uczelni wzięło udział w AMP w kolarstwie górskim, które po raz drugi rozegrano w Parku Śląskim w Chorzowie. W porównaniu do ubiegłego roku doszło do kilku drobnych zmian na trasie, co - zdaniem uczestników - dało kolosalną różnicę i znacznie uatrakcyjniło zmagania. Zawody były jedną z kwalifikacji do występu w Akademickich Mistrzostwach Świata, które w środku wakacji odbędą się w Portugalii.

Bohaterem został zwycięzca dwóch edycji tegorocznego Pucharu Polski, Krzysztof Łukasik. Student Politechniki Warszawskiej wygrał najpierw wyścig indywidualny na czas, choć jedną z wywrotek zaliczył już… trzy metry po starcie. Jak napisał na facebooku, na szczęście były też odcinki proste, na których można było odrobić zaległości.

Sobotnie zwycięstwo dało mu najlepsze miejsce do startu w wyścigu ze startu wspólnego, który rozpoczął się nerwowo. Po pierwszym okrążeniu utworzyła się jednak czteroosobowa grupka, którą na jednym z podjazdów niebawem udało się podzielić na dwie. Tempa Łukasikowi dotrzymywał jedynie Michał Topór z PWSZ Tarnów, ale i on nie wytrzymał kolejnego ataku. W efekcie reprezentant Politechniki Warszawskiej, który w dwóch poprzednich AMP trzykrotnie był drugi, samotnie pokonał ponad trzy okrążenia i niezagrożony wjechał na metę, zdobywając swoje drugie złoto.

- Właśnie uświadomiłem sobie, dlaczego tak bardzo nie spieszy mi się z zakończeniem mojej edukacji. Akademickie Mistrzostwa Polski są jedną z najfajniejszych imprez sezonu! Sama formuła wyścigu oraz ogromna liczba studentów sprawiają, że impreza ta ma swój unikatowy i jednocześnie bardzo pozytywny klimat. A tegoroczne AMPy, za sprawą osiągniętych wyników, będę wspominał szczególnie dobrze - napisał triumfator.

U pań najcenniejsze medale podzieliły między sobą Rita Malinkiewicz i Gabriela Wojtyła. Rita, która zdobyła dotąd trzy srebra i jeden brąz, wygrała czasówkę i była druga w wyścigu masowym. Tym samym zapisała się w historii sportu akademickiego PWSZ w Oświęcimiu, gdyż wywalczyła dla niej pierwsze złoto AMP, będąc zarazem jedyną osobą, która w jej barwach w ogóle stawała na podium. "Jesteśmy ogromnie dumni, że w gronie studentów oświęcimskiej Alma Mater są osoby z tak dużym talentem, które pomimo  studiowania znajdują czas na spełnianie swoich pasji!" - napisano na stronie PWSZ Oświęcim o studentce kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.

Gabriela - studentka budownictwa na Wydziale Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska AT-H - z kolei zaliczyła niezwykły debiut w AMP. Po srebrze w sobotę w wyścigu głównym szybko oderwała się od reszty stawki i z każdym kilometrem powiększała przewagę, która na mecie wynosiła ponad dwie minuty. Tu dopiero o brąz rozegrała się sprinterska walka na ostatnich metrach. Wygrała studentka Wydziału Rehabilitacji warszawskiej AWF - Klaudia Czabok. – Lepszego początku nie mogłam sobie wymarzyć - komentowała reprezentantka Bielska-Białej. - Mam porównanie z imprezami na świecie i wiem jak to wygląda. Organizatorzy wykonali kawał ciężkiej pracy i należą się im ogromne gratulacje. Wyciągnęli z trasy wszystko, co było można - dodała Gabriela.

W klasyfikacjach drużynowych na dwóch najwyższych stopniach podium stawały Uniwersytet Warszawski i Politechnika Wrocławska. Brązowe krążki dla Politechnik z Warszawy i Poznania.

Organizatorem AMP w kolarstwie górskim był AZS Katowice. Impreza była współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Śląskiego oraz Miasta Chorzów, a patronatem objęli ją Prezydent Miasta Chorzów Andrzej Kotala, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Prezes Parku Śląskiego Aneta Moczkowska. Partnerami byli: Park Śląski, Dom Wydawniczy Rebis, California Access, E-tutor.pl, Flyspot, Whyte, Nutrend, Goggle, BCM Nowatex, Echo-Taxi Katowice, BForce, Diagnostix, Rh+, Hotel Podium, Ryobi, Shimano, Decathlon, TVP3 Katowice, Przegląd Sportowy, Onet.pl, Velonews.pl, Magazyn Bike, MTB-XC.pl.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

Medaliści AMP 2018 w kolarstwie górskim

Kobiety

Wyścig indywidualny na czas:
1. Rita Malinkiewicz (PWSZ Oświęcim)
2. Gabriela Wojtyła (AT-H Bielsko-Biała)
3. Adrianna Stępniewska (Wszechnica Św. Kielce)

Wyścig ze startu wspólnego:
1. Gabriela Wojtyła (AT-H Bielsko-Biała)
2. Rita Malinkiewicz (PWSZ Oświęcim)
3. Klaudia Czabok (AWF Warszawa)

Klasyfikacja drużynowa kobiet:
1. Uniwersytet Warszawski
2. Politechnika Wrocławska
3. Politechnika Poznańska

Mężczyźni

Wyścig indywidualny na czas:
1. Krzysztof Łukasik (Politechnika Warszawska)
2. Tomasz Bal (UEK Kraków)
3. Jakub Solarz (UR Kraków)

Wyścig ze startu wspólnego:
1. Krzysztof Łukasik (Politechnika Warszawska)
2. Michał Topór (PWSZ Tarnów)
3. Maciej Jeziorski (Uniwersytet Warszawski)

Klasyfikacja drużynowa mężczyzn:
1. Politechnika Wrocławska
2. Uniwersytet Warszawski
3. Politechnika Warszawska

Więcej zdjęć i filmów na profilu AMP w kolarstwie górskim.

Zobacz listę medalistów AMP 2018 i galerię medalistów AMP 2018.

Źródło: azs.pl, foto: velonews.pl

 

Wideo

Popup

btrrttbhrrbrtb