Uniwersytet Warszawski kolejny raz zdominował finały AMP w siatkówce plażowej, zapewniając sobie w ten sposób triumf w klasyfikacji generalnej. Na finały AMP w siatkówce plażowej przyjechało do Gdyni 31 żeńskich i 30 męskich par wyłonionych w turniejach strefowych i środowiskowych, w których zaprezentowało się łącznie ponad 100 uczelni.

Organizatorem zawodów był AZS Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Gdyńskim Centrum Sportu.

Regulamin i matematyka jak zwykle wskazywały na to, że największe szanse na medale w klasyfikacji drużynowej mają te ekipy, które doprowadziły do finałów największą liczbę par. W turnieju kobiet tylko UAM Poznań przeprowadził przez zawody strefowe aż trzy duety i to poznanianki miały tu wygrać złoto. Okazało się jednak, że nie było to takie łatwe. Porażki w pierwszych fazach finałów dały szansę innym uczelniom, a najlepiej skorzystał z tego Uniwersytet Warszawski. Agata Wawrzyńczyk z Martą Łodej i Klaudia Świstek z Paulą Słonecką szły przez turniej niezagrożone, wygrywając wszystkie mecze po 2:0. Trafiły na siebie w walce o półfinał, rozgrywając jedynego w turnieju tie-breaka.

W jego efekcie Wawrzyńczyk (wicemistrzyni Polski na hali z ŁKS) i Łodej (reprezentantka Polski na plaży) musiały rozegrać jedno spotkanie więcej od swoich klubowych koleżanek, by znów spotkać się z nimi w walce o złoto (w półfinałach pary UW wygrały z innymi stołecznymi duetami). W finale Wawrzyńczyk i Łodej zrewanżowały się koleżankom, które w rankingu seniorskich MP są obecnie na drugim miejscu, pokonując je 2:0 (18, 15) i zgarniając złoto w klasyfikacji uczelni. W warszawskim meczu o brąz Paulina Biranowska i Aleksandra Zdon z ALK pokonały Anetę Kaczmarek i Michalinę Tokarską z LSW 2:0.

 

W turnieju męskim cztery uczelnie miały w finałach po dwie pary. Najsilniejszą wydawała się być ekipa Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji, która po wygraniu złota AMP na hali miała szturmem wziąć także zawody na piasku. Ekstraklasowi gracze z Opola potknęli się jednak w meczach półfinałowych, przez co zadowolić się musieli wewnętrzną bitwą o brąz. Wygrali ją Piotr Łukasik i Bartosz Mariański.

Złoto zdobyli Piotr Ilewicz i Stanisław Wawrzyńczyk, którzy w sezonie halowym grają w ekstraklasach (odpowiednio) Portugalii i Słowacji, by latem rywalizować w zmaganiach plażowych. Duet Uniwersytetu Warszawskiego pokonał w finale Adriana Białeckiego i Jakuba Sulimę z AWFiS Gdańsk po tie-breaku, po raz pierwszy w najnowszej historii AMP broniąc jako para tytuł mistrzowski i wydłużając plażową serię sukcesów swojej uczelni.

 

- Na Uniwersytecie Warszawskim udało nam się stworzyć profesjonalny team siatkówki plażowej. Mamy wsparcie uczelni i firmy Torus, dzięki czemu możemy odnosić sukcesy nie tylko w zawodach akademickich - zdradził tajemnicę złotej passy trener sekcji - Olaf Weker. Ma się czym chwalić. Warszawianie powtórzyli wyczyn sprzed roku, zdobywając całe złoto plażowych AMP. Drużynówkę kobiet wygrali z resztą po raz trzeci z rzędu. Ich pary zdominowały także zeszłoroczne Akademickie Mistrzostwa Europy, zdobywając trzy medale i wygrywając obydwa turnieje. W 2017 roku w Splicie i teraz w Gdyni ze złotych krążków cieszyło się małżeństwo Warzyńczyków, które poznało się kilka lat temu właśnie na AMP.

Podwójne zwycięstwo Uniwersytetu Warszawskiego w klasyfikacji drużynowej pozwoliło mu z nawiązką odrobić straty do AGH Kraków w klasyfikacji generalnej AMP i objąć pierwsze miejsce. W kończących zmagania finałach piłkarzy warszawiacy i krakowianie nie grają, co oznacza, że uniwerek może już świętować obronę tytułu najlepszej sportowo uczelni w Polsce.

 

Partnerami i sponsorami finałów AMP w siatkówce plażowej były Uniwersytet Gdański, Ziaja, Akademia Morska Gdynia, AZS Gdańsk i Onet.pl. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Medaliści AMP 2018 w siatkówce plażowej

Turniej kobiet:
1. Agata Wawrzyńczyk, Marta Łodej (Uniwersytet Warszawski)
2. Klaudia Świstek, Paula Słonecka (Uniwersytet Warszawski)
3. Paulina Biranowska, Aleksandra Zdon (ALK Warszawa)

Klasyfikacja drużynowa kobiet:
1. Uniwersytet Warszawski
2. UAM Poznań
3. AWF Kraków

Turniej mężczyzn:
1. Piotr Ilewicz, Stanisław Wawrzyńczyk (Uniwersytet Warszawski)
2. Adrian Białecki, Jakub Sulima (AWFiS Gdańsk)
3. Piotr Łukasik, Bartosz Mariański (WSZiA Opole)

Klasyfikacja drużynowa mężczyzn:
1. Uniwersytet Warszawski
2. WSZiA Opole
3. AGH Kraków

Więcej zdjęć i filmów na profilu AMP w siatkówce plażowej.

Źródło: własne, foto: organizatorzy

Wideo

Popup

btrrttbhrrbrtb